Czynniki wpływające na wysokość ubezpieczenia – oblicz składkę oc

Jednym z najczęściej podejmowanych tematów w kontekście ubezpieczenia OC jest to, co wpływa na wysokość składki. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na wysokość ceny ubezpieczenia i oblicz składkę OC.

Oblicz składkę OC – na co zwrócić uwagę?

Pojemność silnika

Im większa pojemność silnika, tym większa jego moc. Samochody, które są w stanie rozwijać duże prędkości, powodują znacznie większe szkody niż słabsze auta. Pamiętaj, że im większy jest prawdopodobny rozmiar szkód, jakie spowodujesz danym pojazdem, tym wyższa będzie składka OC.

Przebieg

Bez względu na wiek pojazdu – większe zużycie pojazdu sprawia, że staje się on mniej bezpieczny i jest większe prawdopodobieństwo, że spowodujesz nim kolizję na drodze. Składka OC rośnie wraz z  większym przebiegiem pojazdu. Oblicz składkę oc i sprawdź, jakie jeszcze czynniki wplywają na wysokość ubezpieczenia.

Twój wiek

Twój wiek ma spore znaczenie przy wyliczaniu składki OC. Jak pokazują statystyki-im niższy wiek kierowcy, tym większe prawdopodobieństwo, że spowoduje wypadek, a zatem ryzyko jego ubezpieczenia staje się większe.

Data wydania prawa jazdy

Towarzystwa ubezpieczeniowe często łączą wiek kierowcy z datą wydania prawa jazdy. Praktyka w prowadzeniu pojazdu ma duży wpływ na wypadkowość. Im mniej doświadczony kierowca, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe i wyższa składka OC.

Miejsce zamieszkania

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają informacje na temat ilości wypadków, jakie się wydarzyły w obrębie danego kodu pocztowego. Zazwyczaj ma to związek z gęstością zatrudnienia. Im więcej kolizji na danym terenie, tym większe prawdopodobieństwo, że będąc tam zameldowanym, poniesiesz większe koszty za ubezpieczenie OC.

Stan cywilny

Rodzice małych dzieci zapłacą mniej za składkę OC, zgodnie z założeniem, że osoby, które mają rodzinę, są bardziej uważnymi kierowcami – nie przekraczają prędkości, są bardziej kulturalni na drodze.

Oblicz składkę OC – co jeszcze musisz wiedzieć?

To oczywiście tylko jedne z nielicznych wytycznych, jakie są brane pod uwagę przy wyliczaniu składki OC. Każdy klient jest osobnym przypadkiem. Czynniki brane pod uwagę przy wyliczeniu składki są różne w zależności od ubezpieczyciela. Nie da się wyliczyć uniwersalnej składki dla wszystkich kierowców. Przede wszystkim dlatego, że każdy kierowca posiada inne dane, co wpływa na wysokość ubezpieczenia. Dlatego ważne, abyś samodzielnie sprawdzał i porównywał oferty ubezpieczeniowe. Dzięki temu dowiesz się, jak wysokie składki proponują różni ubezpieczyciele i będziesz w stanie wybrać odpowiednią dla siebie.

Comments are closed.