Oszczędzanie na AutoCasco

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu komunikacyjnym i jednocześnie nie utracić ważnych korzyści? Jest to prawdziwa sztuka z której nie wielu zdaje sobie sprawę.

„Nie musisz przepłacać za ubezpieczenie auta!” Łatwo się mówi, gdy w grę wchodzi jedynie obowiązkowe OC. Możliwe jest jednak wybranie polisy, która zapewni odpowiednią ochronę pojazdu i jednocześnie nie na razi nas na duże koszty. Poniżej kilka rad jak dokonać wyboru ubezpieczenia AC i OC.

W którym towarzystwie należy szukać taniej polisy?

Ubezpieczycieli ciężko podzielić na gorszy bądź lepszych. Tak naprawdę każde towarzystwo ubezpieczające pojazdy znajdzie w swoim gronie zarówno klientów zadowolonych jak i takich którzy czują się rozczarowani przebiegiem likwidacji szkody. Zazwyczaj dzieje się tak gdy w jednej ofercie ubezpieczeniowej istnieje kilka wariantów AC, w tym pakiety z rozbudowaną ochroną oraz jej tańsze zamienniki znacznie ograniczające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Dlatego nie warto szukać idealnego towarzystwa ubezpieczeniowego,tylko konkretnej oferty ubezpieczenia autocasco.

Czy zatem najbardziej kompleksowa polisa jest tą idealną? W pewnym uproszczeniu tak bo zazwyczaj obejmuje stałą i odnawialną sumę ubezpieczenia, czyli polisowa wartość auta jest „zamrożona” i po wypłacie odszkodowania nie zmniejsza się o wypłaconą kwotę. W tak bogatym pakiecie nie powinno być też jakichkolwiek udziałów własnych jak również potrącanej amortyzacji części. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel musi w całości odpowiadać za szkodę. Jednak w dalszym ciągu pozostaje pytanie czy faktycznie w tym przypadku mamy do czynienia z najlepszym ubezpieczeniem na rynku?

Zawsze szukaj i wybieraj to czego najbardziej potrzebujesz

Eksperci od ubezpieczeń komunikacyjnych powszechnie uważają, że najlepszy pakiet autocasco to nie ten najbardziej rozbudowany, ale ten który odpowiada naszym rzeczywistym potrzebom i mieści się w granicach rozsądnej ceny. Jeżeli rzadko podróżujesz swoim samochodem poza miasto, to dlaczego miałbyś płacić za jak największy zakres usług w AC? Analogicznie nie będziesz potrzebował polisy autocasco obejmującej ochronę ubezpieczeniową na terenie całej Europy.

A zatem nie można pozwolić sobie na wybór oferty „dla wszystkich” – trzeba umieć wybrać taki pakiet, który będzie faktycznie odpowiadał naszym potrzebom, a nie potrzebom ogółu ubezpieczonych. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe idą na rękę właścicielom pojazdów jeżeli chodzi o zakres dobieranego autocasco. To sprawia, że klient zawsze może zdecydować, co powinno znaleźć się w jego polisie.

Co brać pod uwagę dobierając dla siebie polisę autocasco?

Tylko sam właściciel auta może wiedzieć co będzie optymalne dla jego samochodu, dlatego poniższe propozycje to tylko subtelna pomoc, z jakich świadczeń najłatwiej zrezygnować lub ograniczyć, jeżeli chcemy zaoszczędzić na kosztach polisy.

Ryzyko kradzieży – w Polsce od dłuższego czasu spada liczba kradzionych aut, dlatego warto zawsze wybrać niewielki udział własny w kradzieży na przykład w granicach 10%, dużo nie ryzykując. Taki zabieg może obniżyć koszt polisy nawet o kilkadziesiąt złotych. Chyba że Twoje auto znajduje się w grupie najczęściej kradzionych aut (np. VW Passat lub VW Golf), wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak ubezpieczenie kradzieży w całości.

Udział własny – jeżeli od wielu lat jesteś bezwypadkowym kierowcą lub też nigdy nie zgłaszałeś szkody z tytułu AC, to w oczach ubezpieczyciela istnieje nie wielkie ryzyko, że będziesz uczestniczył w wypadku w przyszłości. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie nawet do 500 zł wkładu własnego na wypadek wypadku spowodowanego z naszej winy, ponieważ to może obniżyć stawkę polisy nawet o 100-150 złotych.

Suma ubezpieczenia – jeżeli bardzo zależy nam na oszczędnościach w naszej polisie autocasco możemy zdecydować się na sumę redukcyjną (inaczej mówiąc konsumpcyjną), a nie odnawialną. Ryzyko w tym przypadku jest minimalne bo w przypadku jednej szkody w ciągu roku wybór sumy odnawialnej lub redukcyjnej nie ma żadnego znaczenia. W przypadku gdyby jednka zdarzyła się więcej niż jedna szkoda – żeby wyczerpać kwotowy limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, trzeba by zgłosić co najmniej dwie bardzo poważne szkody lub jedną kolizję, gdzie auto zostałoby następnie skradzione. Dzięki redukcyjnej sumie ubezpieczenie – w zależności od wartości auta – może być tańsze nawet o 200 złotych.

Jaki jest realny koszt tańszego AC?

Każdy kierowca wybierający AC, musi być świadomy tego, że jego oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych względem pierwszej oferty. Jedynym warunkiem jest zgoda na ograniczony zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy pamiętać również o tym, że autocasco ma gwarantować w pierwszej kolejnośći poczucie bezpieczeństwa, jak również satysfakcję z z kwoty wypłaconego potem odszkodowania. Dlatego należy zachować rozwagę rezygnując z kolejnych świadczeń. Jeśli dal przykładu zgodzimy się na 30% udziału własnego i 70% potrącanej amortyzacji części przy ich wymianie, to możemy mocno się rozczarować kiedy przyjdzie do wypłaty odszkodowania. Jeżeli przez nie uwagę nie sprawdziliśmy czy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia był zapis o dodatkowym udziale własnym, gdy szkoda miała związek z przekroczeniem przez nas prędkości lub przejechaniem podwójnej ciągłej, nasz portfel może bardzo boleśnie przekonać się dlaczego akurat to AC było takie tanie. Jest to jednak coś czym bezwypadkowi i przepisowi kierowcy nie powinien Cię martwić, ale na wszelki wypadek warto wiedzieć przed zawarciem umowy, jak towarzystwo reaguje w takiej sytuacji.

Poniżej lista najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce oferujących polisy AC:

Powodzenia w wyborze ubezpieczenia