Ubezpieczenie OC najtaniej – czyli jak? Kilka wskazówek

Jak wskazują wyliczenia Ubea.pl, w ciągu 12 miesięcy – między październikiem 2015 a 2016 – w dużych miastach doszło do wzrostu cen polis OC nawet o 70-80%. Nic zatem dziwnego, że większość z nas szuka sposobów, by wykupić ubezpieczenie OC najtaniej, jak to tylko możliwe. Wskazujemy kilka zasad, którymi kierują się towarzystwa ubezpieczeniowe, oraz porad, jak obniżyć składkę. 

Kwestia wysokości składek ubezpieczeniowych za polisy OC interesuje prawie każdego kierowcę. Ostatnie trendy na rynku nie napawają optymizmem – od pewnego czasu obowiązkowa ochrona staje się coraz droższa i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się zmienić. Istnieją jednak pewne sposoby, które umożliwiają nam obniżenie opłat – i to przy pełnym poszanowaniu prawa. Podpowiadamy, jakie czynniki wpływają na cenę polisy, a także radzimy, jak kupić ubezpieczenie OC najtaniej.

 Kto dostanie najtańsze OC?

 Cena OC zależy przede wszystkim od 2 rodzajów czynników – pierwszy z nich to kwestie dotyczące samego kierowcy, drugi – charakterystyka pojazdu. Warto wiedzieć, że ich znaczenie wynika z danych statystycznych – ubezpieczyciele wykorzystują je, by ocenić ryzyko wypadków dla konkretnego kierowcy prowadzącego konkretny pojazd.

 W ramach czynników związanych z kierowcą, możemy wymienić:

  • wiek (starszy kierowca jest statystycznie bardziej doświadczony i spokojny),
  • płeć (statystycznie kobiety powodują mniej wypadków),
  • stan cywilny i fakt posiadania dzieci (mężatka z trójką pociech zwykle jest mniej brawurowym kierowcą),
  • miejsce zamieszkania (im większe natężenie ruchu – w dużym mieście – tym większe ryzyko wypadku).

 Kwestie dotyczące pojazdu, które wpływają na cenę polisy OC, to przede wszystkim:

  • marka (statystyki wskazują, które marki częściej uczestniczą w wypadkach),
  • wiek (starszy pojazd będzie droższy, ponieważ jego stan techniczny jest potencjalnie bardziej niebezpieczny),
  • pojemność silnika (zazwyczaj im większa, tym wyższe szybkości może osiągać pojazd – a to z nimi wiązane jest ryzyko powodowania i ulegania wypadkom).

 Skorzystaj ze wskazówek i kup ubezpieczenie OC najtaniej

 Poszukując oferty ubezpieczenia, która najdelikatniej obejdzie się z Twoim portfelem, przede wszystkim skorzystaj z porównywarek internetowych – dzięki którym poznasz ceny obowiązujące u większości ubezpieczycieli na polskim rynku. Jeśli interesuje Cię tylko kilka wybranych towarzystw ubezpieczeniowych, dobrym pomysłem będzie obliczenie składek za pomocą kalkulatora dostępnego na ich stronach internetowych. W ten sposób możesz dodatkowo dowiedzieć się o specjalnych promocjach, które nie będą wyszczególnione w porównywarce.

 Często praktykowanym sposobem jest także wejście we współwłasność pojazdu z zaufaną osobą, której przysługują większe zniżki na polisę. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale także szybciej wypracujesz własne rabaty.

 Jeśli kupujesz nowy samochód, prawdopodobnie najbardziej opłacalne będzie ubezpieczenie go jeszcze w salonie – pakiety dealerskie zwykle mają bezkonkurencyjną cenę.

 Mówiąc o pakietach – wybierając OC, rozważ też możliwość pełnego ubezpieczenia pojazdu – czyli otoczenia go ochroną w ramach polis AC i assistance. Oczywiście, będzie to droższe rozwiązanie niż wykupienie osobno OC, ale dodatkowe korzyści mogą przeważać nad kosztami. Dobrym sposobem, stosowanym tak przy pakietach, jak i „samodzielnych” ubezpieczeniach, jest też opłacenie składki nie w ratach, ale jednorazowo.

Comments are closed.