Zabezpieczenia kredytów samochodowych

Zmęczyły Cię już podróże komunikacją miejską, ale wciąż nie udało Ci się odłożyć wystarczająco środków na zakup własnego pojazdu? Spokojnie, zawsze możesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Wymarzonym samochodem zaczniesz się przemieszczać już za kilka tygodni, a płatności zostaną rozłożone na kilkadziesiąt wygodnych rat. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania bankowych ofert? 

Kredyt z zabezpieczeniem czy bez?

To kluczowe pytanie, na które powinno się odpowiedzieć jeszcze przed pierwszą wizytą w banku. Podstawowa różnica polega na tym, że kredyty z zabezpieczeniem są niżej oprocentowane, co w praktyce oznacza niższą kwotę spłaty każdego miesiąca. Taki zastrzyk gotówki wymaga jednak spełnienia wielu formalności, co pochłania dodatkową energię i czas.

Kredyty bez zabezpieczenia są co prawda wyżej oprocentowane, ale za to uzyskuje się je szybciej, bez konieczności spełnienia aż tak dużej liczby wymogów. Jeśli znasz swoje możliwości finansowe nie powinieneś mieć problemu z wyborem odpowiedniego rodzaju kredytu. W razie ewentualnych wątpliwości – skonsultuj się z bankowym doradcą, lub poczytaj opinie w sieci.

Kredyt z zabezpieczeniem

Do momentu, w którym na konto banku nie wpłynie ostatnia rata kredytu, nie możemy samodzielnie dysponować samochodem. To szczególnie uciążliwe dla osób, które planują wkrótce po zakupie dokonać sprzedaży pojazdu. Jakie zabezpieczenia może zastosować bank?

  • Zastaw rejestrowy – samochód zostaje wpisany do specjalnego rejestru, prowadzonego przez sąd rejestrowy. Właściciel nie odczuwa żadnych reperkusji, dopóki nie zapragnie go sprzedać. Wtedy musi spełnić szereg formalności: uzyskać zgodę banku, usunąć wpis z rejestru, dokonać przerejestrowania w wydziale komunikacji. Każda z tych czynności nie dość, że zajmuje dużo czasu, to generuje dodatkowe koszty.
  • Przewłaszczenie – do momentu całkowitej spłaty kredytu, prawnym właścicielem samochodu jest bank, z którego środków sfinansowany został jego zakup. Dla kredytobiorcy jest to wygodniejszy rodzaj zabezpieczenia niż zastaw rejestrowy, gdyż finalnie wymaga jedynie przerejestrowania w wydziale komunikacji.
  • Cesja praw z polisy AC – jeden z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń stosowanych przez banki. Na jego rzecz zostają przeniesione prawa, wynikające z umowy właściciela samochodu z firmą ubezpieczeniowa.
  • Depozyt Karty Pojazdu – najmniej skomplikowana, a zarazem najbardziej dogodna dla właściciela pojazdu forma zabezpieczenia. Mechanizm jest prosty: Karta Pojazdu znajduje się w bankowym depozycie do momentu spłaty ostatniej raty. Gdy cała pożyczona kwota trafi z powrotem na konto banku – odzyskuje ją właściciel. Nie wiążą się z tym żadne, dodatkowe koszty.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Samochodowo.com.pl

Comments are closed.