Turbosprężarka to rodzaj systemu wymuszonej indukcji, który zwiększa wydajność silnika spalinowego poprzez wykorzystanie ciśnienia gazów spalinowych z kolektora wydechowego silnika do wtłoczenia dodatkowego powietrza do kolektora dolotowego silnika. Przyspiesza to prędkość kompresji i spalania, zwiększając w ten sposób moment obrotowy i moc, jednocześnie promując czystsze spalanie paliwa bardziej efektywnie.
Jak działa turbosprężarka?
Podstawowa koncepcja turbosprężarki jest dość prosta; zwiększa ona ciśnienie powietrza poprzez sprężanie powietrza wchodzącego do silnika pod ciśnieniem atmosferycznym poza jego układem dolotowym, zanim dotrze ono do tłoków. Wymuszona indukcja działa, gdy spaliny są sprężane w kole turbiny turbosprężarki, tworząc wysokociśnieniowy przepływ powietrza do komory spalania bez utraty wydajności. Proces ten powoduje zwiększenie poziomu tlenu w sąsiednich cylindrach, które są zapalane dodatkowym paliwem dla lepszych osiągów.
Korzyści z instalacji turbosprężarki w samochodach
Instalacja systemu z turbodoładowaniem zapewnia wiele korzyści, w tym zwiększoną oszczędność paliwa, lepsze przyspieszenie, szybszy czas reakcji przepustnicy, niską emisję, ogólnie lepszą wydajność.
Silniki z turbodo wymagają również mniejszej konserwacji w porównaniu z silnikami wolnossącymi, ponieważ w tej ostatniej konfiguracji wymagane jest mniej części i nie ma potrzeby częstego serwisowania sprzętu, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zatkaniem głowicy cylindra lub problemami z dekarbonizacją, które zagrażają płynnej pracy. Dodatkowo oferują one doskonały moment obrotowy i przyspieszenie, a jednocześnie spalają czyste paliwa, takie jak olej napędowy, bardziej wydajnie niż systemy bez turbodoładowania mogłyby kiedykolwiek mieć nadzieję, że to zrobią.