Jak znaleźć numer vin skrzyni biegów swego samochodu?

Kod vin nazywany także numerem skrzyni biegów ma ogromne znaczenie przy wymianie samej przekładni, ale jest równie istotny podczas wymiany poszczególnych jej elementów składowych jak i części współpracujących. Symbol ten jest kluczowym oznaczeniem wspomnianego podzespołu, przez co umiejscowiony jest w samochodzie w co najmniej trzech miejscach. Jak znaleźć numer vin skrzyni biegów, aby ustrzec się przed błędami, które są popełniane najczęściej i mogą być powodem zbędnych wydatków?

Gdzie znajduje się numer vin?

Specyfikacje techniczne, numery czy wszelkiego rodzaju kody są świetnym sposobem na przyspieszenie pracy mechaników i zaoszczędzenie czasu. Dobranie idealnych elementów składowych usprawni i wydłuży sprawne działanie samochodu. Warto zatem wiedzieć, jak znaleźć numer vin skrzyni biegów czy inne ważne informacje. Niezależnie od marki samochodu czy jego modelu, numer vin jest umieszczany w trzech następujących miejscach podanych poniżej.

Numer VIN na skrzyni biegów

Na każdej skrzyni biegów znajdują się liczne informacje umieszczone tam przez producenta. Najważniejszą z nich jest kod skrzyni biegów – numer Vin. Powinien się on znajdować na elemencie przypominającym tabliczkę znamionową. Najczęściej jednak jest to fragment wygładzonej powierzchni skrzyni. Położenie tego miejsca na wspomnianym podzespole bywa różne. W zależności od marki lub modelu samochodu dostęp do miejsca umieszczenia tych informacji może być mniej, lub bardziej utrudniony.

Są samochody, w których numer vin można odczytać bez najmniejszego problemu, ale znajdą się też takie, w których może się to okazać o wiele trudniejsze. W przypadku samochodów grupy VAG bardzo popularnych w Polsce, znalezienie numeru vin skrzyni biegów będzie bardzo proste. Znajduje się on w okolicach łączenia silnika z przekładnią na niewielkich tabliczkach znamionowych.

VIN na tzw. wlepce – tabliczce znamionowej w bagażniku

Na tabliczce znamionowej zwanej również wlepką umieszczanej wewnątrz bagażnika można znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje odnoszące się do specyfikacji danego modelu samochodu. Obowiązkiem producenta jest zamieszczenie tych informacji, a wlepka znajduje się zazwyczaj w dobrze widocznym miejscu na wypadek potrzeby znalezienia danych technicznych swego samochodu. Widnieje tam także symbol fabrycznie zamontowanej skrzyni biegów. Przez łatwą dostępność jest to z pewnością najwygodniejszy sposób na to jak znaleźć numer vin skrzyni biegów.

Poczytaj też o skrzyniach biegów BMW.

W komputerze pokładowym

Nie tylko na widocznych elementach samochodu można znaleźć informacje techniczne producenta. Znajdują się też w centralnej jednostce sterującej. Podpięcie się do samochodu za pomocą komputera diagnostycznego to kolejny ze sposobów na to jak znaleźć numer vin skrzyni biegów i wiele innych a w zasadzie wszystkie dostępne informacje. Nie jest to najprostsza metoda, gdyż wymaga wiedzy i doświadczenia, ale gdy komputer sprawnie połączy się z elektroniką samochodu, może odnaleźć absolutnie wszystkie informacje, jakie tylko producent tam zamieścił.

Dzięki tym metodom wiecie już jak znaleźć numer vin skrzyni biegów. Musi on znajdywać się wewnątrz samochodu, a w razie kłopotów zawsze można poprosić mechanika o pomoc.